GOK Głobino

Aktualno¶ci

Aktualności

Placówki

Placówki

Arty¶ci

Galeria

Galeria

Osoby

Osoby które warto odwiedzić

Gminny Ośrodek Kultury

Gminy Słupsk

logo gminy Słupsk

Kalendarz wydarzeń

Pisma i regulaminy

Pisma i regulaminy

archiwum

Archiwum

Napisano o nas

Galeria pomysłów

Inny koloryt

Kontakt

Linki

Linki

 

 

 

Aktualności


 

Zapraszamy na nową stronę

 GOK Gm. Słupsk

 

 

zapraszamy na :

www.gok.slupsk.pl

 

Od listopada 2012 roku Gminny Ośrodek Kultury Gminy Słupsk posiada nowa stronę internetową. Obecna strona niniejszym przestaje być aktualizowana

 

 

 

Nasi tancerze dotarli do ćwierćfinału

 

16 czerwca 2012 roku w Główczycach odbył się Turniej Tańca Breakdance 2vs2. Wśród sędziów zasiedli bboy Kiki – Braterstwo Stylu, bboy Slam – Young Flava oraz bboy 5.0 – Prototyps. Gminę Słupsk w zawodach reprezentowali Ola Malińska ze Strzelina, Milena Janulis, Julia Kalata i Radek Faryna z Kusowa oraz Maciej Środa z Krępy Słupskiej. Naszym młodym tańczącym niewiele ponad dwa lata zawodnikom przyszło rywalizować z o wiele bardziej doświadczonymi tancerzami z całej północnej Polski. Losowanie okazało się szczególnie pechowe dla Oli i Mileny, którym już w pierwszej walce przyszło zmierzyć się z starszym od nich i o wiele bardziej doświadczonym bboyem Cortezem. Przez pierwszą rundę nie udało się przejść także Maćkowi  Środzie startującemu w parze z rówieśnikiem z Bydgoszczy. O wiele lepiej poszło Julii i Radkowi, którzy pomimo tego że Julia tańczyła z kontuzjowanym łokciem dotarli aż do ćwierćfinału pokonując między innymi drużynę z Pobłocia oraz  bardzo silną reprezentaację Główczyc – Agnieszkę i Tadzika.

W ćwierćfinale musieli niestety uznać wyższość bardziej doświadczonych kolegów ze Słupska bboyów Muchy i Korei – finalistów turnieju.. W trakcie jednej z przerw Julia miała niepowtarzalna okazje zmierzyć się w specjalnej 5 rundowej walce z bboyem Mendim z grupy Young Flava – zwycięzcą całych zawodów. Układy, które zaprezentowała wzbudziły uznanie zarówno pozostałych zawodników jak i sędziów a w szczególności bboya Slama. Wszystkim naszym zawodnikom gratulujemy zaangażowania i posiadanych umiejętności oraz życzymy powodzenia w dalszych startach - najbliższy z nich już 30 czerwca w Gdańsku w zawodach Pal Parkiet 2012.

 

 

 

******************************

"Świerszcze" wyśpiewały I miejsce

 

fot. Archiwum GOK

 

W dniu 15 czerwca 2012 roku zespół wokalny „Świerszcze” reprezentujący Gminny Ośrodek Kultury Gminy Słupsk zajął I miejsce w kategorii zespołów z klas I-III w XXI Festiwalu Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej zorganizowanym przez Młodzieżowe Centrum Kultury w Słupsku. W jury konkursu zasiedli: wykładowcy z Akademii Pomorskiej Jolanta Otwinowska i Andrzej Machutta, oraz muzyk Andrzej Guziński. Dzieci – uczniowie Zespołu Szkół w Jezierzycach wykonały utwór pod nazwą „Piosenka ekologiczna”. Przy jego prezentacji wykazały się nie tylko umiejętnościami wokalnymi lecz także grą na instrumentach muzycznych. Zespół prowadzony jest przez p. Beatę Frąckowską. Zarówno dzieciom jak i instruktorowi gratulujemy sukcesu.

 

***************

 

***************************

 

 

Wybory Miss Polski Ziemi Pomorskiej

19 maja 2012 roku w Hali Sportowo – Widowiskowej w Jezierzycach odbyły się Wybory Miss Polski Ziemi Pomorskiej oraz Miss Polski Ziemi Pomorskiej Nastolatek. Gala finałowa zorganizowana była już po raz trzeci z rzędu w Jezierzycach przez Gminny Ośrodek Kultury Gminy Słupsk, oraz agencję „Impresario” z Gdańska. 26 kandydatek wyłonionych w trakcie wyborów lokalnych rywalizowało o laur najpiękniejszej. 12 nastolatek i 14 dziewcząt pełnoletnich prezentowało się w sukienkach własnych, sukniach wieczorowych, strojach sportowych oraz strojach kąpielowych. Dorosłe dziewczęta zaprezentowały się także w sukniach ślubnych. W części artystycznej zaprezentowały się cherleederki z grupy Energa Maxi , a także finalistka programu X-factor Małgorzata Stankiewicz oraz zespół disco polo Fanatic. Imprezę poprowadził znany z programu „Europa da się lubić” Marco Bocchino. Po burzliwych obradach 22 osobowa komisja podjęła decyzję o przyznaniu następujacych nagród:

Wśród dziewcząt dorosłych tytuł Miss Polski Ziemi Pomorskiej zdobyła Patrycja Bagińska (nr. 22), I  vice-miss została Dominika Służewska (nr. 29) a II vice-miss Anna Stankiewicz ( nr. 33).

Tytuł Miss polski Ziemi Pomorskiej Nastolatek przyznany został Karolinie Morka (nr 11), I  vice-miss została Angelika Wilczewska (nr. 12) a  II vice-miss Kinga Marunowska (nr.9).

Miss Publiczności została wybrana Joanna Szczepańska (nr 25), natomiast w głosowaniu przeprowadzonym przez Głos Pomorza i portal gp24 wsród nastolatek największe uznanie zyskała  Aleksandra Kowalska z nr. 23.  Miss Internetu została Magdalena Czaplicka (nr. 23). Obecni na  wyborach przedstawiciele mediów tytuł Miss foto przyznali Karolinie Kunikowskiej (nr 8). Przyznano także tytuły Miss Gracji – zdobyła go Aleksandra Kowalska (nr. 3), oraz Miss Elegancji – tytuł przyznano Barbarze Dziekońskiej (nr. 26)

fot. Jan Maziejuk

 

 

 

***************

 

I Gminny Czar Par za nami

 

 

W sobotę 25 lutego 2012 roku w świetlicy wiejskiej w Bierkowie odbył się po raz pierwszy Gminny Turniej „Czar Par” Wystartowało w nim siedem par nie tylko małżeńskich, lecz także rodzinnych, a nawet okazjonalnych. Przed uczestnikami organizator - Gminny Ośrodek Kultury Gminy Słupsk postawił nie lada wyzwanie. Musieli oni zmierzyć się z dziewięcioma wymagającymi i często oryginalnymi zadaniami. W pierwszej konkurencji należało wykonać przy pomocy otrzymanych materiałów kapelusz dla Pani oraz kamizelkę dla Pana. Komisja oceniała zarówno ich efektowność jak i wytrzymałość,  która przetestowana została w trakcie ognistego tańca. W tej dyscyplinie bezkonkurencyjna okazała się para z Bierkowa – Karolina i Michał Grajewscy. Kolejnym zadaniem był tzw. „Skok w bok” – nazwa wzbudziła początkowo pewną konsternację zwłaszcza wśród par małżeńskich. Ostatecznie okazało się, że w rzeczywistości chodzi o slalom na dużej piłce. Ponownie najlepszą okazała się tutaj para z Bierkowa. Dla odpoczynku w trzeciej konkurencji należało wypisać jak najwięcej słów zawierających wyraz „para”. Tę konkurencję na swoją korzyść rozstrzygnęli Danuta Zielonka z Grąsina oraz Bogdan Kus z Kusowa, obserwowany bacznie przez swoja żonę Ewę która zasiadła na widowni. Czwartą konkurencja okazała się „Domowa biegunka”. Partnerka na wyciągniętych rękach miała za zadanie przenieść slalomem na wyznaczonym odcinku jak najwięcej rolek papieru toaletowego – wygrali Marzena i Darek Sak z Redęcina. Piąta konkurencja stanowiła wielką niespodziankę zarówno dla publiczności jak i uczestników,  którzy w końcu mogli „iść na całość”. Zadaniem par było wejść do poszwy a następnie w przeciągu 1 minuty zamienić się jak największą liczba ubrań. Szczególnie punktowany był biustonosz na którego zamianę zdecydowali się wszyscy uczestnicy.  Laur pierwszeństwa przypadł zawodnikom  Izie i Sylwestrowi Janczyk z Redęcina. Szósta konkurencja była zadaniem łączonym. Panowie mieli przy pomocy przyczepionego w pasie na sznurku ziemniaka, przesunąć slalomem leżący na podłodze mały ziemniaczek. Zadaniem Pań było jak najszybciej ubić pianę z dwóch białek. Mistrzami okazali się Agnieszka i Krzysztof Zielonka z Grąsina. W kolejnej konkurencji pod nazwą „Wizyta teściowej” należało jak najszybciej uciec na dywaniku przed wzmiankowaną wizytą. Partnerka siadała „po turecku” na dywaniku, natomiast partner miał przepchnąć ją w jak najszybszym czasie na wyznaczonym odcinku – zwyciężyła tutaj para złożona ojca i córki, czyli Karoliny i Lesława Goyke z Grąsina. Konkurencją 8 był rzut kapciem do celu. W ostatnim z zadań należało dmuchając przy pomocy słomki przemieścić slalomem piłeczkę pingpongową na określonej trasie. Sukces odnieśli Monika Wieleba z Gałęzinowa i Patryk Sobierajski ze Strzelina. Czas w przerwach pomiędzy konkurencjami wypełniły pokazy w wykonaniu tancerzy breakdance ze Słupska - Adiego, Nietopesza i Daniela , oraz Julii z Kusowa trenujących pod okiem Pawła Kamińskiego

 

W jury turnieju zasiedli Władysław Dykty, Mirosława Hopf z Radia Koszalin, oraz przewodniczący komisji znany olimpijczyk Jan Huruk.

Po ostatecznym podliczeniu punktacji pod bacznym okiem księgowej Janiny Bałyk wyniki przedstawiały się następująco:

 

Miejsce I zajęła para Marzena i Darek Sak z Redęcina zdobywając 110 punktów. Miejsce II przypadło Karolinie i Michałowi Grajewskim z Bierkowa – 103 punkty. Na III miejscu znaleźli się Agnieszka i Krzysztof Zielonka z Grąsina - 95 punktów. Kolejne miejsca zajęli: Iza i Sylwester Jenczyk z Redęcina – 93 p., Monika Wieleba (Gałęzinowo) i Patryk Sobierajski (Strzelino) – 92p., Karolina i Lesław Goyke z Grąsina – 91 punktów, oraz Danuta Zielonka (Grąsino) i Bogdan Kus (Kusowo) 82 p.

 

I Gminny Czar Par mógł odbyć się dzięki wsparciu sponsorów, a byli nimi:

- Balic Wind s.c.

- Jan Gruszewski – firma „AUTO-BAZAR” z Bierkowa

- Ubojnia Drobiu „HUBART” Anny i Piotra Powęzka z Bruskowa Wielkiego

- OSiR Gminy Słupsk – Redzikowo

- Temix - Siemianice

- Janusz Starosielski właściciel Fabryki Przekładni Kątowych z Bierkowa

- Firma „Paula Trans” Janiny i Sławomira Gojdź

- Hipermarket „OBI” z Kobylnicy

  n

zdjęcia: Jan Maziejuk

 

*********

 

 

GMINA SŁUPSK BREAKDANCEM STOI

 

 10 lutego 2011 roku w Klubie Garnizonowym w Słupsku  odbył się kolejny turniej dla młodych tancerzy stylu break dance 1v1. Wśród startujących 28 uczestników z których najmłodszy miał niespełna 4 lata a najstarszy 19 wyjątkowo liczną ekipę  stanowili zawodnicy z Gminy Słupsk. W tej 9 osobowej grupie znaleźli się uczestnicy warsztatów tanecznych breakdance z Kusowa i Grąsina, oraz tancerze z Włynkówka, Strzelina i Redzikowa, na co dzień trenujący w Słupsku. Rywalizować przyszło im z przeciwnikami z Główczyc, Damnicy, Pobłocia, Strzyżyna oraz silną i doświadczona grupą ze Słupska. Po zaciętej walce  naszym zawodnikom udało się odnieść bardzo duży sukces - w czołowej czwórce znalazła się ich aż trójka: Patryk Janik z Redzikowa, Julia Kalata z Kusowa oraz Błażej Jaremek z Włynkówka, który został zwycięzcą całych zawodów.

Nie poprzestając na tym kolejnego dnia Błażej wystartował w IV ogólnopolskim Turnieju Tańca Breakdance w  Kutnie w kategorii Kids Battle ( dzieci do 13 r.ż..) odnosząc kolejne zwycięstwo.

W udzielonym po zwycięstwie wywiadzie Błażej powiedział:

-  „W Konfrontacjach Bboyowych w Kutnie wziąłem udział po raz pierwszy. Zachęcił mnie do tego trener. Cieszę się z wygranej. W ogólnopolskich zawodach występuję 5, 6 razy w roku”
 

Gratulujemy i zachęcamy wszystkich, którzy chcieliby tańczyć tak jak Błażej, Julia i Patryk do udziału w zajęciach warsztatowych breakdance, które na terenie Gminy Słupsk odbywają się w świetlicach wiejskich w Grąsinie (poniedziałki), Kusowie (środy) i Bierkowie (piątki). Prowadzone są przez trenera Pawła Kamińskiego – więcej informacji w Gminnym Ośrodku Kultury Gminy Słupsk pod nr. telefonu 59-847-10-91

 

********************

 

„Wszyscy wiedzą jak tu jest,

 Jezierzyce są THE BEST”

 

Zwycięstwem na własnym terenie  KGW z Jezierzyc zakończył się zorganizowany w sobotę 11 lutego  przez Starostwo Powiatowe w Słupsku, ODR z/s w Strzelinie, Gminę Słupsk oraz GOK Gm. Słupsk VII Powiatowy Turniej Kół Gospodyń Wiejskich w Jezierzycach. Wystartowało w nim 9 reprezentujących swoje gminy kół  gospodyń z całego powiatu. Naszymi reprezentantami były zwycięskie panie z KGW Jezierzyce, których  przewodniczącą jest p. Elżbieta Małek, oraz KGW z Bydlina z p. Jadwigą Strzelecką na czele. Przed uczestniczkami zmagań postawiono nie lada zadania. Musiały się one wykazać bardzo wszechstronnymi umiejętnościami – trzeba było przygotować potrawę z kapusty, planszę „Nasza wieś na sportowo”, a także skecz „W kolejce”, zatańczyć mazura, wystąpić z własnymi kreacjami w pokazie mody sportowej, oraz wystąpić z playbacku w konkursie wokalnym „Gwiazdy na jezierzyckiej scenie”. Popisowymi potrawami naszych kół były „Trojaki Bydlińskie” czyli rolada z kapusty i indyka  (KGW Bylino) oraz rolada z kapusty białej – specjalność przewodniczącej KGW Jezierzyce p. Elżbiety Małek. Panie uchyliły rąbek tajemnicy jak przygotować te potrawy.

Prawdziwy popis panie z Jezierzyc dały w swojej interpretacji mazura. Żywiołowy taniec wykonały we własnoręcznie przygotowanych wspaniałych strojach. Równie efektowne stroje własnego pomysłu zaprezentowały panie w skeczu „W aptece”, prezentacji mody, oraz w konkursie „Gwiazdy na Jezierzyckiej scenie” prezentując aranżację do utworu zespołu Boney M. „Holiday”. Czas w oczekiwaniu na prezentacje i wyniki umilały widowni porywając ją do tańca występy wokalne zespołów „Świtezianki” i „Bierkowianki”.

Zwycięstwa w konkurencjach „Moja wieś na sportowo” oraz „Pokaz mody sportowej” zapewniły KGW z Jezierzyc zdobycie Grand Prix konkursu, oraz nagrodę w wysokości 3.000 zł. Jako laureatki konkursu powiatowego panie reprezentować będą Powiat Słupski i Gminę Słupsk w konkursie na szczeblu wojewódzkim, który odbędzie się 15 kwietnia w Starogardzie Gdańskim. Panie którym przewodniczy Elżbieta Małek wystąpiły w składzie Anna Mączka, Bernadetta Biały, Renata Gruda-Lalko, Jolanta Prusaczyk, Irena Wegner, Jolanta Drozd

Za najlepszą potrawę komisja konkursowa uznała „Romans makaronu z kapustą” – potrawę KGW z Barcina, w konkurencji „Mazur” zwyciężyło KGW z Damnicy, w skeczu  „W kolejce” bezkonkurencyjne okazało się KGW z Objazdy, a w występie „Gwiazdy na jezierzyckiej scenie” KGW z Podwilczyna

 

 

 

Przepisy Kół Gospodyń

 

Trojaki Bydlińskie, czyli rolada z kapusty i indyka

(KGW Bylino)

 

Skład:

·        Kapusta włoska

·        Wątróbka indycza

·        Polędwica z indyka

·        Mięso mielone z indyka

·        Żurawina

·        Przyprawy

 

Sparzone liście kapusty układamy w prostokąt, na który nanosimy farsz z wątróbki. Całość zwijamy w roladę. W taki sam sposób przygotowujemy drugą roladę z nadzieniem z polędwicy. Na trzecim prostokącie z liści kapusty układamy dwie wcześniej przygotowane rolady obłożone mięsem mielonym. Całość zwijamy w jedna roladę i gotujemy na parze ok. 1 godziny.

 

Rolada z kapusty białej

 

(KGW Jezierzyce)

 

Skład:

·        1 główka białej kapusty

·        0,6 kg mięsa wieprzowego (zmielić)

·        0,2 kg smalcu

·        2 cebule – pokroić i zeszklić

·        „Vegeta”

·        1-1,5 suchej bułki

·        pieprz ziołowy, sól

·        2 jaja

·        zielona pietruszka

·         kilka suszonych grzybów (ugotować)

 

 

Zdejmujemy z kapusty 4 liście, gotujemy w osolonej wodzie, studzimy. Z podanych wyżej produktów przygotowujemy farsz. Liscie rozkładamy na stolnicy tak aby zachodziły na siebie. Układamy na nich farsz, zwijamy jak roladę i wkładamy do naczynia żaroodpornego. Pieczemy 1 godzinę w temperaturze 180 stopni. Można podawać z sosem pieczarkowym, pomidorowym lub ziemniakami

 

 

   

 

 

 

****************

 

Wyłoniono najpiekniejsze

 

        W sobotę, 28 stycznia 2012 roku w Parku Wodnym w Redzikowie odbył się casting kandydatek do finału etapu wojewódzkiego wyborów Miss Polski Ziemi Pomorskiej, oraz Miss Polski Ziemi Pomorskiej Nastolatek. W konkursie Miss Polski Ziemi Pomorskiej ziemię słupską będą reprezentowały Karolina Bąska ze Swołowa oraz Paulina Jadłowska z Kończewa. W kategorii nastolatek sukces odniosły : Roksana Osińska ze Słupska, Karolina Chmielnicka z Krępy Słupskiej oraz Anna Bąska ze Swołowa. Na liście rezerwowej znalazły się: Milena Dusza z Krępy Słupskiej, Justyna Bajak z Dębnicy Kaszubskiej, Aneta Jaworska z Redęcina, Dorota Staniuk oraz Marta Zientarska ze Słupska.

Wyłonione reprezentantki mają już zapewnione miejsce w finale o ile pojawią się na ostatnim castingu w Gdańsku, który jednocześnie stanowić będzie pierwsze ze spotkań bezpośrednio przygotowujących kandydatki do występu. Osoby z listy rezerwowej  w trakcie tego castingu będą miały dodatkową szansę na poszerzenie grona finalistek.

W castingu wzięło udział czternaście dziewcząt. Zaprezentowały się one w sukienkach koktajlowych oraz strojach kąpielowych. Jurorzy – przedstawiciele mediów, oraz szef Agencji Imprez Artystycznych  „Impresario” z Gdańska Henryk Czoska  zwracali uwagę nie tylko na wdzięk kandydatek, sposób poruszania się i wzrost. W  wielu przypadkach decydujące okazały się rozmowy przeprowadzone z komisją – odpowiadając na często podchwytliwe pytania kandydatki musiały wykazać się nie lada refleksem i inteligencją. Licznie zgromadzonej publiczności czas oczekiwania pomiędzy wyjściami kandydatek, oraz w trakcie obrad komisji wypełniła muzyką elektroniczną Anna Sójkowska – jedna z nielicznych w Polsce osób grająca na thereminie. W tym roku Wojewódzkie Wybory Miss ponownie odbędą się 19 maja w hali widowiskowo-sportowej w Jezierzycach. Ich organizatorami są Gmina Słupsk, Gminny Ośrodek Kultury Gm. Słupsk, oraz agencja „Impresario” z Gdańska. Patronat medialny nad imprezą objęły: Kanał 6, Radio Koszalin oraz Głos Pomorza. Laureatka tych wyborów będzie reprezentowała województwo pomorskie w finale konkursu Miss Polski 2012. 

 

 

****************

Nasze zespoły wyśpiewały trzecie miejsca

 

 

Blisko 180 uczestników rywalizowało w minioną niedzielę w XII Powiatowym Przeglądzie Kolęd i Pastorałek, który odbył się w tym roku po raz pierwszy w kościele parafialnym w Jezierzycach wypełnionym po brzegi publicznością. Organizatorzy imprezy Starostwo Powiatowe w Słupsku oraz Gminny Ośrodek Kultury Gminy Słupsk w Głobinie zostali mile zaskoczeni ilością zgłoszeń konkursowych. W trzech kategoriach wiekowych tj : szkoły podstawowe, szkoły ponadpodstawowe oraz dorośli zgłosiło się łącznie 30 wykonawców – solistów i zespołów. W składzie profesjonalnego jury zasiedli: Andrzej Machutta – wieloletni wykładowca Akademii Pomorskiej, Aleksandra Bocheńska – korepetytor chóru „Kantele” oraz przedstawiciel Starostwa Powiatowego Zbigniew Babiarz – Zych – Naczelnik Wydziału Spraw Społecznych. Zmagania konkursowe którym z uwagą przysłuchiwał się Wójt Gminy Słupsk Mariusz Chmiel wraz z małżonką, oraz licznie przybyli radni i sołtysi poprzedził minirecital Anny Poźlewicz – wokalistki pochodzącej z Wilna.

Po wysłuchaniu wszystkich prezentacji jury gremialnie stwierdziło że poziom tego konkursu rośnie z roku na rok, a wielu wykonań nie powstydziłyby się nawet profesjonalni artyści.

Burzliwe i długie obrady zakończyły się przyznaniem głównej nagrody – Grand Prix – duetowi: Natalii Gąsiorskiej i Anecie  Piecek za wykonanie utworu „Bardzo smutna kolęda”. Dziewczęta reprezentowały Gminę Ustka w kategorii szkoły ponadgimnazjalne. Prowadzone są przez panią Zorzę Sędzicką.

Dużym sukcesem zakończyły się występy naszych gminnych zespołów. Zespół dziecięcy z Gałęzinowa prowadzony przez Łukasza Cysewskiego, oraz zespół "Świtezianki" prowadzony przez Jolantę Otwinowską zajęły trzecie miejsca w swoich kategoriach

 

 W poszczególnych kategoriach wiekowych przyznano następujące miejsca:

 

Szkoły Podstawowe:

 

Miejsce I – zespół „Trio”z  Gminy Potęgowo – instruktor Barbara Krasnoborska „ Przy stoliku wigilijnym”

Miejsce II – Roksana Białek z Gminy  Ustka -  instruktor Zorza Sędzicka – „Pasterze bieżeli”

Miejsce III – zespół z Gałęzinowa – Gmina Słupsk – instruktor Łukasz Cysewski – „Lulejże”

 

Nagrodę specjalną proboszcza Feliksa Samulaka otrzymał  zespół z Włynkówka – Gmina Słupsk

 

 

Szkoły Ponadpodstawowe:

 

 

Miejsce I – Iga Narloch – Gmina Kobylnica – instruktor Dariusz Narloch – „Zawieja i beznadzieja”

Miejsce II - Aleksandra Budlewska – Ustka – „Bóg się rodzi”

Miejsce III Marta Buschmann – Gmina Potęgowo – instruktor Zuzanna Małek - „Kolęda dla nieobecnego”

 

Dorośli:

 

Miejsce I – zespół „Chanter” Gmina Potęgowo – instruktor Piotr Pendzich -  „Raz w roku”

Miejsce II – Martyna Szymańska – DK Ustka – „Kolędowa Nocka

Miejsce III –  zespół „Świtezianki” – Gmina Słupsk – instruktor Jolanta Otwinowska – „Bracia patrzcie jeno”

 

Organizatorzy serdecznie dziękują Kołu Gospodyń Wiejskich z Jezierzyc z p. Elżbietą Małek na czele za pomoc w przygotowaniu poczęstunku dla zespołów oraz  Dyrektorowi Zespołu Szkół w Jezierzycach  Tadeuszowi Frąckowskiemu za udostępnienie na potrzeby wykonawców pomieszczeń szkolnych. Szczególne podziękowania kierujemy do księdza Feliksa Samulaka, dzięki którego życzliwości Przegląd mógł odbyć się w przepięknym wnętrzu jezierzyckiego kościoła.

 

Powiatowy Przegląd Kolęd i Pastorałek ma charakter cykliczny. Już teraz serdecznie zapraszamy na XIII jego edycję licząc na jeszcze większe zainteresowanie zarówno ze strony wykonawców jak i publiczności.

 

 

 

*****************

Nasi Laureaci

 

 

                20 grudnia 2011 roku Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku rozstrzygnęło  tradycyjny XIX Wojewódzki Konkurs pod nazwą  „Boże Narodzenie w twórczości plastycznej dzieci i Młodzieży”. W tym roku jego  uczestnicy  mieli za zadanie wykonać ozdobę choinkową.

Na konkurs wpłynęło dokładnie 200 prac, które oceniane były w dwóch kategoriach wiekowych: szkoły podstawowe i gimnazja. Wielki sukces odniosły prace z naszych świetlic wiejskich. W kategorii gimnazjów I miejsce zajęła praca Roksany Niedbały przygotowana w świetlicy w Strzelinie pod kierunkiem pani Beaty Jakowczyk. Praca Roksany to bombka wykonana z balona oklejonego masą papierową , a następnie torebkami herbaty pomalowanymi na kolor złoty. Wyróżnienie w tej samej kategorii otrzymała praca Łukasza Krzyżanowskiego zgłoszona przez opiekuna świetlicy w Wieszynie – panią Kamilę Gil-Wroniszewską. Jednocześnie w kategorii szkół podstawowych uwagę komisji oceniającej zwróciły dwie prace przygotowane przez uczniów SP w Głobinie. III miejsce zajęła Zuzanna Poświętna (klasa 3) opiekun p. Ewa Grabosz – Karnicka, wyróżnienie zaś zdobyła Zuzanna Hubisz (klasa 3) opiekun p. Małgorzata  Zacharska

 

*****************

Wigilie  2011

 

W piątek 16 grudnia, w Szkole Podstawowej we Włynkówku w Wigilii wzięło udział ponad 120 seniorów, w Bierkowie prawie 160. W sobotę 17 grudnia na terenie gminy odbyły się, aż 3 wigilie. W Szkole Podstawowej we Wrześciu spotkanie opłatkowe zostało zorganizowane dla 150 osób, a w Jezierzycach dla 190 seniorów. Największa z wigilii odbyła się w Redzikowie – tutaj do wspólnej wieczerzy zasiadło prawie 270 osób. Wszystkie spotkania wypełniała świąteczna atmosfera. We Włynkówku wystąpiła grupa wokalna z Gałęzinowa, natomiast podczas spotkania we Wrześciu, uczniowie SP Wrzeście przedstawili Jasełka, a chóry z Siemianic oraz Wrześcia zaśpiewały kolędy. W Bierkowie już tradycyjnie wystąpił zespól Bierkowianki, a dzieci z SP Bierkowo wystawiły Jasełka.  Były wspólne kolędy, symboliczne prezenty oraz potrawy wigilijne przygotowane przez Koła Gospodyń Wiejskich. Wspólne spotkanie z okazji Świąt Bożego Narodzenia to już tradycja. Pierwsza wspólna wigilia odbyła się w 1993 roku w świetlicy Gminnego Ośrodka Kultury w Głobinie. Te wyjątkowe spotkania wigilijne przygotowują Koła Gospodyń Wiejskich, Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej, Gminny Ośrodek Kultury, młodzież i nauczyciele z naszych szkół.

 

 

 

******************

„Tarlisko 2011 czyli z trocią nam po drodze".

 

          Stukilkudziesięcioro uczestników wzięło udział w rajdzie pieszym z elementami geocachingu ,,Tarlisko 2011 czyli z trocią nam po drodze” w Krępie. To na pewno pierwsza tego typu impreza w Gminie Słupsk jak i w powiecie słupskim. Patronat nad nią objął Mariusz Chmiel, Wójt Gminy Słupsk Warto wiedzieć, że geocaching w pełnym wydaniu to zabawa polegająca na poszukiwania skarbów za pomocą odbiornika GPS. Ideą przewodnią jest znalezienie ukrytego wcześniej w terenie pojemnika ( nazywanego ,,geocache”) i odnotowanie tego faktu na specjalnej stronie internetowej. Miłośnicy przyrody i aktywnej turystyki, którzy przyjęli zaproszenie organizatorów, czyli GOK w Głobinie, Stowarzyszenia ,,Nasza Krępa”, Parku Krajobrazowego ,,Dolina Słupi”, Starostwa Powiatowego w Słupsku, Stowarzyszenia Proekologicznego ,,Słupia” oraz Nadleśnictwa Leśny Dwór, mieli okazję wykorzystać tylko niektóre elementy tej gry/zabawy. Tę część stanowiło 10 skrzynek, w których ukryte były zadania (krzyżówki i rebusy). Rozwiązanie ich o raz własnoręczne umieszczenie wpisu w logbooku stanowiło podstawę do uznania skrytki jako znalezionej. W skutecznym naprowadzaniu zawodników na cele pomocne były mapki trasy i kompasy. Wartością dodaną, oprócz zdobycia wielu cennych nagród ufundowanych przez organizatorów oraz Fundację Partnerstwo Dorzecze Słupi było miłe spędzenie wolnego czasu na świeżym powietrzu. Tym milsze, że trasa rajdu częściowo prowadziła po ścieżce spacerowo-dydaktycznej ,,Śladami księżniczki von Krampe”. Dużym walorem imprezy okazała się jej część edukacyjno-poznawcza. Zadbali o to pracownicy Parku Krajobrazowego ,,Dolina Słupi”, którzy poprzez konkursy, prezentacje oraz pogawędki nawiązali do problematyki ochrony środowiska, kłusownictwa i ochrony ryb wędrownych. Kulinarnym hitem, poświadczonym przez gminnych urzędników skarbnik Barbarę Dykier i sekretarza Adama Sędzińskiego, imprezy okazała się grochówka przygotowana przez Helenę Lipiejko z Widzina. W kategorii uczestników indywidualnych zwyciężył Piotr Grabaszewski. W kategorii zespołów zwycięstwo przypadło drużynie z Zespołu Szkół Samorządowych w Redzikowie. Największą liczbę drużyn uczestniczących w rajdzie zgłosiła Szkoła Podstawowa nr 2 z Ustki, przed Zespołem Szkół w Redzikowie. Najmłodszymi uczestnikami byli 7-latkowie Piotr Bagiński i Wiktor Wiśniowiecki oraz ośmioletnia Monika Bednarz. Warto podkreślić także liczny udział mieszkańców Gminy Słupsk, w tym zespołu seniorów z grupy nordic walkingu z miejscowości Kusowo. Organizatorzy serdecznie dziękują wolontariuszom ze Stowarzyszenia ,,Nasza Krępa” na czele z prezesem Pawłem Nosalem, Ewą Wyrzykowską i sołtysem Janem Mądrym za wsparcie organizacyjne imprezy.

 

 

 

 

 

 

*****************

 

Break Dance w Damnicy

 

26 listopada 2011 roku w Damnicy blisko 70 zawodników rywalizowało w konkursie tańca breakdance. Gmina Słupsk licznie reprezentowana była przez młodych zawodników - głównie uczestników warsztatów tanecznych z Kusowa i Grąsina. Kilkunastu naszych młodych adeptów tego stylu tańca dzielnie walczyło ze starszymi i bardziej doświadczonymi zawodnikami z całej Polski.

 

 

***********

 

Ścieżka "Śladami Księżniczki von Krampe"

najlepszą inicjatywą lokalną PDS!

 

Stowarzyszenie „Nasza Krępa” zrealizowało projekt uznany przez kapitułę konkursu inicjatyw lokalnych organizowanego przez Fundację PDS za najlepszą inicjatywę obszaru PDS. Konkurs ogłoszony został w sierpniu br. przez Fundację Partnerstwo Dorzecze Słupi i trwał do końca października.

Obejmował 19 gmin powiatu słupskiego, sławieńskiego, lęborskiego i bytowskiego. Założeniem organizatora było wyłonienie najciekawszej inicjatywy oddolnej oraz nagrodzenie społeczników, którzy ją zrealizowali. Wśród wielu zgłoszeń, które wpłynęły w odpowiedzi na ogłoszony konkurs za najlepszy zrealizowany projekt uznano ścieżkę spacerowo – dydaktyczną „Śladami Księżniczki von Krampe” stworzoną dzięki aktywności Stowarzyszenia „Nasza Krępa” i mieszkańców Krępy Słupskiej.
Ścieżka spacerowo – dydaktyczna powstała dzięki współfinansowaniu z Unii Europejskiej, tzw. mały projekt w ramach Programu Leader objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich 2007-2013. Autorami projektu oraz jego realizatorami było Stowarzyszenie „Nasza Krępa”, które z dumą teraz opowiada o powiązaniu ścieżki z historyczną postacią, Księżniczką Margaret von Krampe, od której imienia została nazwana. Na trasie ścieżki można spotkać drogowskazy kierujące turystów do najciekawszych przyrodniczo i historycznie miejsc w Krępie Słupskiej i okolicy. Na ścieżkę składają się nie tylko drogowskazy, ale również tablice informacyjne, czy altana przy tarlisku w Krępie. Ścieżkę tę chwalą sobie nie tylko odwiedzający miejscowość turyści, ale również mieszkańcy, przyznając ze wstydem, że nie mieli świadomości jak bogata w walory przyrodnicze i historyczne jest Krępa.
Rozstrzygnięcie konkursu miało miejsce 25 listopada 2011 r. podczas III Finału konkursu o certyfikat marki lokalnej Zielone Serce Pomorza.
Serdecznie zapraszamy wszystkich amatorów aktywnego spędzania czasu wolnego do odwiedzenia Krępy i przejścia „Śladami Księżniczki von Krampe” poznając tę miejscowość od całkiem innej, jeszcze ciekawszej strony.
 

 

 

                

 

                                   

*******************

 

Bale seniora

 

Kontynuując cieszący się ogromnym zainteresowaniem rokroczną Integrację Seniorów w okresie jesienno-zimowym odbyły się bale seniora w miejscowościach, które zainicjowała władze lokalne każdej z miejscowości.

 

Wielu mieszkańców z takich sołectw jak  Bukówka, Karżcino, Kusowo, Bierkowo, Bydlino, Siemianice, Wieszyno, Jezierzyce, Włynkówko z Włynkowem  miało okazję spotkać się ze znajomymi i przyjaciółmi. Były wspomnienia, śmiech i zabawa, a niejednokrotnie również łzy wzruszenia.

Tak jak w poprzednich edycjach bali seniora, również w tym roku najmłodsi mieszkańcy przygotowali wraz z opiekunem świetlicy występy artystyczne, wręczono własnoręcznie wykonane laurki z życzeniami. Zabawie towarzyszyły przyśpiewki i dobre humory. Dostojnym Jubilatom składamy najserdeczniejsze gratulacje oraz życzenia pomyślności i szczęścia.

Wszystkim uczestnikom dziękujemy za przybycie i mamy nadzieję, że kolejne wspólne spotkania na balach seniora, będą tak udane, jak w tym roku. Gorąco również pragniemy podziękować szkołom i pracownikom oświaty, którzy chętnie włączyli się w pomoc przy organizacji tych imprez.

 

*****************

 

Projekt w Kusowie zakończony

 

 W świetlicy wiejskiej w Kusowie odbyło się uroczyste zakończenie projektu „Aktywni mogą więcej - edukacja kulturalna poprzez aktywne działanie.”

W ramach złożonego w ubiegłym roku przez Gminny Ośrodek Kultury Gminy Słupsk wniosku konkursowego projekt został dofinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Społecznego Priorytet IX. Rozwój wykształcenia i kompetencji w regionach, Działanie 9.5 Oddolne inicjatywy edukacyjne na obszarach wiejskich kwota 49.500 zł

W ramach projektu zorganizowano  warsztaty  taneczne wokalne z elementami gry na gitarze i teatralne, oraz zajęcia z psychologiem i doradca zawodowym. Efektem końcowym była prezentacja zdobytych przez uczestników umiejętności w trakcie bloku występów artystycznych które rozpoczęły się przedstawieniem "Olimpiada Grecka" Nie zabrakło także tańca breakdance, tańca współczesnego oraz występów wokalnych. Tłumnie przybyła publiczność żywiołowo reagowała na poszczególne występy uczesrtników projektu.

 

 

 

              

 

 

*******

 

Finał projektu "Apetyt na lepsze życie"

 

 

Podczas uroczystości finałowej uczestnicy projektu poprzez prezentację multimedialną, wystawy rękodzieła oraz występy artystyczne, zaprezentują swoje nowe umiejętności nabyte podczas realizacji projektu.

Uroczystość finałowa odbędzie się dnia 29 października 2011 o godz. 16 w świetlicy wiejskiej w Krępie Słupskiej. Projekt „Apetyt na lepsze życie” współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

 

 

              

 

                      

 

 

 

*******

Zakończenie projektu "Cmentarz poniemiecki - dziedzictwo niczyje"

 

 

Stowarzyszenie „Nasza Krępa”, Rada Sołecka oraz mieszkańcy Krępy Słupskiej zapraszają na Finał projektu „Cmentarz poniemiecki - dziedzictwo niczyje?”. Uroczystość otwarcia Cmentarza zaplanowana jest na dzień 29 października 2011 r.

 Przebieg uroczystości:
17: 00 uroczystość na starym Cmentarzu w Krepie Słupskiej przy ul. Leśnej,
17: 30 prezentacje historyczne oraz otwarcie wystawy pn. Nasza Krępa w świetlicy wiejskiej.

 


Projekt „Cmentarz poniemiecki - dziedzictwo niczyje?” współfinansowany jest ze środków Fundacji wspomagania Wsi w ramach programu Kultura Bliska 2010.

Partnerzy projektu:
Gmina Słupsk, Gminny Ośrodek Kultury w Głobinie, Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków Delegatura w Słupsku, „Ekagro”, „Herkules”, Agro – Krępa”, Rada Sołecka wsi Krępa Słupska.

 

 

********

 

 

„Aktywni mogą więcej –Grąsino 2011”- zakończony.

 

1 października 2011 r  w świetlicy wiejskiej w Grąsinieodbyło się uroczyste zakończenie projektu „Aktywni mogą więcej – Grąsino 2011- edukacja kulturalna poprzez aktywne działanie.”

W ramach złożonego w ubiegłym roku przez Gminny Ośrodek Kultury Gminy Słupsk wniosku konkursowego projekt został dofinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Społecznego Priorytet IX. Rozwój wykształcenia i kompetencji w regionach, Działanie 9.5 Oddolne inicjatywy edukacyjne na obszarach wiejskich kwota 50.000 zł

W trakcie projektu zrealizowano cztery bloki tematyczne każdy w wymiarze 40-stu godzin., a były to warsztaty :

fotograficzne (instruktor; Łukasz Jaworski),

taneczne (instruktor; Paweł Kamiński),

wokalne (instruktor; Renata Broniecka),

teatralne (instruktor; Bożena Konarowska)

Dwa bloki t.j. z psychologii (instruktor; Ewa Grabowska)  i doradztwa zawodowego (instruktor; Ewa Olszówka ), odbyły się w wymiarze 18 godzin każdy, odbyły się  także szkolenia z zakresu animacji środowiska oraz pozyskiwania środków zewnętrznych.

Zajęcia odbywały się w okresie od maja do końca września 2011 roku. W ich trakcie zostały przygotowane programy artystyczne: wokalne, taneczne, fotograficzne – wystawa oraz sztuka pt „Baśń o 100 Krokach”, której premiera miała miejsce w świetlicy wiejskiej w Grąsinie.

Programy wokalne były reprezentowane na konkursie "Mam talent" w trakcie  Dni Gminy Słupsk w Redzikowie, w programie artystycznym –Jarmark Gryfitów w Słupsku oraz na Dożynkach Gminnych w Jezierzycach. Efektem końcowym projektu było podniesienie wiary  we własne możliwości, rozwój umiejętności edukacyjnych/ umiejętności publicznego występowania, zainicjowanie podejmowania wspólnych działań, aktywizacja środowiska lokalnego oraz zawiązanie się sekcji tańca break dance.

 

 

 

 

              

 

                      

 

 

 

Najpiękniejsze wieńce z Gminy Słupsk

 10 września 2011 roku w Biesowicach gm. Kępice odbyło się Powiatowe Święto Plonów. Wielki sukces odniosły mieszkanki Grąsina i Siemianic których wieńce zostały uznane za najpiękniejsze w powiecie. Wieniec z Grąsina zwyciężył w kategorii wieńców niekonwencjonalnych, zaś w kategorii wieńców konwencjonalnych tryumfował wieniec z Siemianic. Komisja podkreśliła że właśnie te wykonane wieńce spełniają wszystkie konkursowe wymogi. Nie mniejszy sukces odniosły w kategorii chlebów dożynkowych sołectwa Redzikowo wieś i Wiklino zdobywając kolejno I i II miejsce. Komisja podkreśliła ewidentną samodzielność wypieku oraz niepowtarzalny smak. Gminę Słupsk reprezentowały także wieńce z Bierkowa, Jezierzyc i Bukówki oraz chleby z Bukówki i Bierkowa. Stoisko kulinarne Redzikowa wraz ze stoiskiem z miodami pana Malka z Lubuczewa stanowiło reprezentacyjne stoisko gminy. Redzikowo wystawiło także zawodników do konkursu Gospodarz i Gospodyni roku 2011 - p Małgorzatę Romankiewicz -Częścik i Tomasza Częścik. W Powiatowym Turnieju Gmin reprezentację gminną wystawił Redęcin. Pięcioosobowa ekipa po zaciętej rywalizacji w takich konkurencjach jak "autoprezentacja" , "skoczny rolnik" , "jajecznica w rękawicach" i "warkocz Jagny" zajęła ostatecznie IV miejsce. W trakcie dożynek strażacy z Gałęzinowa poinformowali Wójta Gminy Mariusza Chmiela o odniesionym tego samego dnia wielkim sukcesie. Ich drużyny młodzieżowe dziewczat i chłopców zajęły pierwsze miejsca w swoich kategoriach w zawodach powiatowych. Gratulujemy
 

 

 

 

 

 

****************

Dożynki w Jezierzycach

 

 

W sobotnie popołudnie Gmina Słupsk obchodziła Święto Plonów w Jezierzycach. Po uroczystej Mszy Dożynkowej korowód poprzedzany przez orkiestrę dęta przemaszerował na boisko gdzie Starostowie dozynej Grazyna Bialic i Michał Minginowicz wręczyli Wójtowi Mariuszowi Chmielowi chleb dożynkowy. Po tradycyjnych życzeniach dla rolników rozpoczeła sie cześć artystyczna. Wystapiły gminne zespoły wokalne "Babie Lato", "Bierkowianki", "Świetzianki" oraz chór z Siemianic. Zaprezentowały sie także dzieci ze szkół w Jezierzycach i Włynkówku oraz uczestnicy projektów "Aktywni moga więcej" - edukacja kulturalna poprzez aktywne działanie" z Grasina i Kusowa. Równolegle odbywał sie miniturniej sołectw w którym wystartował 11 reprezentacji. Zwycięzyło Kukowo, przed Redęcinem i Strzelinem, kolejne miejsca zajęły Gałęzinowo, Bukówka. Jezierzyce Osiedle, Wiklino, Kusowo, Jezierzyce wieś, i exequo Grąsino i Bydlino.

W trakcie dożynek wreczone został nagrody w rozstrzygnietych wczesniej konkursach nt. "Budżetu Gminy Słupsk za 2010 rok", oraz  "Sprzątanie świeta". Rozstrzygnięto takze nastepujace konkursy:

 

  • "Piekna wieś 2011" w kategori najładniejsza zagroda nierolnicza I miejsce zajął Andrzej Perliński ze Swołowa, drugie wzequo Aleksandra Szutenberg ze Strzelina i Beata Jurys z Redzikowa, trzecie miejsce exequo Cezary Kluk z Gałęzinowa i Marta i Henryk Bugalscy ze Swołowa.

          W kategorii Najładniejsza wieś zwycięzył Redęcin, przed Jezierzycami Osiedlem. Trzecie miejsce exequo zajeły Swołowo i Kukowo.

  • Całoroczny Turniej Sołectw - zwyciężyło Kusowo przed Swołowem i Gałęzinowem. Kolejne miejsca zajeły Jezierzyce Osiedle, Bukówka, Redzikowo, Wiklino, Siemianice, Bydlino, Włynkówko i Wieszyno.

Najważniejszym z dozynkowych konkursów był konkurs na wieniec i chleb dozynkowy. Zgloszono 17 wienców i 22 chleby. W kategori wieńca konwencjonalnego zwyciężył wieniec z Bierkowa przed Siemianicami i Bruskowem Wielkim. W kategorii wieńca niekonwencjonalnego zwycięzyły Jezierzyce Osiedle przed Grąsinem i Bruskowem Wielkim. W konkursie chleba zwycięzył wypiek z Wiklina przed Bierkowem i Włynkowem

 

 

 

 

***************

 

 

Nowa świetlica we Włynkowie otwarta

 

 

Świetlica została zaprojektowana jako parterowy budynek, podobny do tych wybudowanych w Redęcinie, Grąsinie czy Wieszynie. Wygląd budynków, ich kolorystyka i kształt są wizytówką gminy, tworząc ją jako całość łączącą mieszkańców i poszczególne miejscowości.

5 sierpnia odbyło się uroczyste otwarcie świetlicy, wstęgę przeciął wójt gminy Mariusz Chmiel, przewodniczący rady gminy Mirosław Klemiato, skarbnik Barbara Dykier, radna Beata Grzech oraz Dawid – mieszkaniec Włynkowa. Na uroczystości obecni byli radni, kierownictwo urzędu oraz mieszkańcy. Ksiądz Mariusz Sitko, proboszcz parafii z Włynkówka poświęcił obiekt. Wójt Gminy Mariusz Chmiel pochwalił solidne wykonanie świetlicy, mając nadzieje, że obiekt będzie służył wielu pokoleniom. Zaznaczył także, że obserwuje coraz liczniejsze korzystanie z tego typu obiektów, dlatego obiecał, że gmina nadal będzie inwestowała w modernizację i budowę świetlic.

W budynku znajduje się przede wszystkim duża sala, w której mogą odbywać się uroczystości takie jak Dzień Dziecka, Dzień Seniora oraz bale i spotkania przy kawie, salka komputerowa wraz z punktem bibliotecznym, aneks kuchenny i toalety ogólnodostępne, w tym jedna dostosowana do osób niepełnosprawnych. Zadbano także o otoczenie świetlicy, po lewej stronie usytuowany został plac zabaw – od teraz dzieci dowolni mogą korzystać ze zjeżdżalni, huśtawek czy piaskownicy. Całość – świetlica, remiza, plac zabaw, boisko tworzą miejsce spotkań i „centrum życia” miejscowości.

Koszt budowy świetlicy wyniósł ponad 580 tysięcy złotych. Gmina pozyskała na ten cel dofinansowanie ze środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich w ramach działania „Odnowa i Rozwój Wsi objętego PROW na lata 2007 – 2013” w wysokości ponad 235 tysięcy złotych.

 

 

***********************

 

 

Plener malarski w Swołowie

 

28 lipca wystawą prac w świetlicy wiejskiej zakończył się plener malarski w Swołowie zrealizowany w ramach projektu  "Organizacja Pleneru Malarskiego w Swołowie"  współfinansowanego z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013, Osi 4 "Leader" , działania 4.1, "Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju" z zakresu małych projektów, oraz  dofinansowanego przez Starostwo Powiatowe w Słupsku. Wzięło w nim udział 10 plastyków z terenu powiatu słupskiego : Anna Chodyna, Krystyna Czucha, Józef Dzieran,  Zenon Frąckiewicz, Elżbieta Góźdź, Ewa Grużewska, Teresa Kościuczuk, Janina Nowosielska, Marzanna Saran, Joanna Sobolewska oraz trójka laureatów ogłoszonego wcześniej konkursu: Joanna Krzemińska, Natalia Kaczyńska i Dorota Dudzic

 

 

 

 

                

 

 

************************

 

Plener malarski w Swołowie rozpoczęty

 

W piątek 22 lipca 2011 roku rozpoczął się plener malarski w Swołowie. Bierze w nim udział 10 plastyków z terenu powiatu słupskiego: Anna Chodyna, Krystyna Czucha, Józef Dzieran,  Zenon Frąckiewicz, Elżbieta Góźdź, Ewa Grużewska, Teresa Kościuczuk, Janina Nowosielska, Marzanna Saran, Joanna Sobolewska oraz trójka laureatów ogłoszonego wcześniej konkursu: Joanna Krzemińska, Natalia Kaczyńska, Dorota Dudzic. Oto dotychczasowe efekty ich pracy:

 

 

 

Projekt "Organizacja Pleneru Malarskiego w Swołowie"  współfinansowany jest z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013, Osi 4 "Leader" , działania 4.1, "Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju" z zakresu małych projektów

 

Projekt dofinansowany jest przez Starostwo Powiatowe w Słupsku

 

 

 

                

 

 

 

**************************

Gmina Słupsk na Jarmarku Gryfitów

 

17 lipca 2011 roku Gmina Słupsk wraz z Teatrem "Władca Lalek" promowała sie na Jarmarku Gryfitów. Panie z Kół Gospodyń Wiejskich z Siemianic, Włynkowa, Kusowa, a także sołectwa Wiklino i Redzikowo wieś zadbały o podniebienia przybyłych na Jarmark widzów. Nie zabrakło ciast, pierogów, babki ziemniaczanej i chłodnika, a także regionalnych nalewek. Wraz z winem ze swojej winnicy wystawił się także pan Feliks Karnicki z Głobina.

Po zapewnieniu czegoś dla ciała należało zapewnić także coś dla ducha. Na scenie zaprezentował się zespół Kubryk, a nastepnie Teatr "Władca Lalek" przeprowadził blok zabaw dla dzieci. Artyści z Gminy Słupsk zaprezentowali się w dwóch godzinnych blokach. W pierwszej części wystąpiły zespoły wokalne "Świtezianki", "Babie Lato", oraz niedawno powstały chór mieszany z Siemianic. Część druga stanowiła w dużej mierze promocję realizowanych  w świetlicach w Kusowie i Grąsinie  projektów dofinansowanych przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego PO KL  Priorytet IX Rozwój wykształcenia i kompetencji   w regionach Działanie 9.5 Oddolne inicjatywy edukacyjne na obszarach wiejskich. W zaprezentowanym  programie wystąpili tancerze break dance z Kusowa pod kierunkiem Pawła Kamińskiego wspierani przez bardziej doświadczonych kolegów  bboya Muchę i bboya Gerbera oraz bboya Błażeja z Włynkówka. W części wokalnej wystąpiła solistka Wiktoria Badeńska z Kusowa przygotowana przez Łukasza Cysewskiego w piosenkach "Kapelusze" i "Chrapu Chrap", oraz zespół dziecięcy  z Grąsina prowadzony w ramach projektu przez Renatę Broniecką. Na zakończenie części artystycznej wystąpiła  Aleksandra Afanasjew.

 

        

 

 

 

 

 

 

*****************

 

„Małe projekty” Stowarzyszenia "Nasza Krępa"pozyskały dofinansowanie

 

 


Dnia 15 lipca 2011 r. Stowarzyszenie „Nasza Krępa” podpisało z Samorządem Województwa Pomorskiego umowę na realizację dwóch tzw. Małych projektów pn.
* „Rekreacja dla smyka, czyli miejsce wypoczynkowe dla małych turystów i mieszkańców sołectwa Krępa Słupska”,
* „Wieś aktywna i przedsiębiorcza – podnoszenie kwalifikacji zawodowych mieszkańców miejscowości Krępa Słupska poprzez udział w cyklu szkoleń edukacyjnych”
W ramach wyżej wymienionych projektów w miejscowości Krępa Słupska powstanie plac zabaw służący rekreacji najmłodszych mieszkańców i integracji tych trochę starszych oraz na przełomie roku 2011/2012 zrealizowany zostanie cykl warsztatów rękodzieła podnoszących kwalifikacje zawodowe mieszkańców sołectwa. Celem obu projektów jest wzrost atrakcyjności turystycznej miejscowości Krępa Słupska oraz rozwój wiejskiej przedsiębiorczości na obszarze objętym Lokalną Strategią Rozwoju Dorzecza Słupi.
Całkowita wartość projektów wynosi:
*„Rekreacja dla smyka, czyli miejsce wypoczynkowe dla małych turystów i mieszkańców sołectwa Krępa Słupska” – 38978, 22 z czego 24 999, 99 to środki pozyskane na realizacje projektu z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich Osi 4 Leader

* „Wieś aktywna i przedsiębiorcza – podnoszenie kwalifikacji zawodowych mieszkańców miejscowości Krępa Słupska poprzez udział w cyklu szkoleń edukacyjnych” – 14 154, 40 z czego 9 850,00 to środki pozyskane na realizacje projektu z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich Osi 4 Leader
Oba projekty zostały złożone do działania tzw. „małe projekt” za pośrednictwem konkursów ogłaszanych przez Lokalną Grupę Działania – Fundację Partnerstwo Dorzecze Słupi.
 

 

 

 

                

*********************

 

 

Warszawa przywitała nas deszczem


Nawet niesprzyjające warunki atmosferyczne panujące pierwszego dnia pobytu w Warszawie nie popsuły humoru i chęci poznania stolicy u młodych uczestników projektu pn., „Kto Ty jesteś?”. Bogaty program przygotowany przez organizatora, Stowarzyszenie „Nasza Krępa”, sprawił, że nie było czasu na nudę. W ciągu trzech intensywnie spędzonych dni grupa dzieci ze świetlic w Kusowie i Krępie Słupskiej miała okazje gościć w: Centrum Nauki Kopernika, Muzeum Powstania Warszawskiego, Sejmie i Wilanowie, Łazienkach, na Cmentarzu Powązkowskim oraz spacerować po Starym Mieście i na podstawie własnych doświadczeń, poprzez bezpośredni kontakt z kulturą, sztuką
oraz eksponatami muzealnymi poznać lepiej zagadnienia historyczne, czy wydarzenia patriotyczne mające wpływ na współczesny wygląd i pozycję Polski. Bez wątpienia zrealizowana w ramach projektu wycieczka edukacyjna sprawi, że nowe doświadczenia i przeżycia staną się uzupełnieniem wiadomości ze szkolnych podręcznikowych lekcji historii, a odpowiedź na pytanie, „Kto Ty jesteś” nie będzie tylko wersem z wiersza nauczonego w dzieciństwie
 

 
   
  

 

 

 

*****************

 

Informacja

 

Gminny Ośrodek Kultury Gminy Słupsk w ramach realizacji projektu " Organizacja pleneru malarskiego w Swołowie" współfinansowanego  z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013, Osi 4 "Leader" , działania 4.1, "Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju" z zakresu małych projektów  organizuje w okresie 22 lipca - 28 lipca plener malarski w Swołowie. Weźmie w nim udział 10 plastyków z terenu powiatu słupskiego oraz trójka laureatów ogłoszonego przez GOK konkursu plastycznego.

 

Projekt dofinansowany jest przez Starostwo Powiatowe w Słupsku

 

 

 

                

 

 

*************

 

Ogłoszenie

 

             Gminny Ośrodek Kultury Gminy Słupsk w ramach realizacji projektu "Organizacja pleneru malarskiego w Swołowie" współfinansowanego z  Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013, Osi 4 "Leader" , działania 4.1, "Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju" z zakresu małych projektów ogłasza konkurs plastyczny dla młodzieży z terenu Gminy Słupsk (do 30 r.ż). Pracę plastyczną na dowolny temat należy wykonać pastelami lub farbami (dowolny rodzaj farb) w formacie nie mniejszym niż A3. Konkurs skierowany jest do młodzieży powyżej 13 roku życia (minimum I klasa gimnazjum) . Podpisane prace wraz z danymi do kontaktu należy składać w Gminnym Ośrodku Kultury Gm. Słupsk w nieprzekraczalnym terminie do dnia 15 lipca 2011 roku. Dla autorów 10 najlepszych prac czekają atrakcyjne nagrody. Laureaci trzech pierwszych miejsc wezmą udział w tygodniowym plenerze malarskim, który zorganizowany zostanie w Swołowie w terminie 22 - 28 lipca 2011 roku .

 

Projekt dofinansowany jest przez Starostwo Powiatowe w Słupsku

.

 

 

                

 

 

****************

 

„Śladami Księżniczki von Krampe, czyli ścieżka spacerowo – dydaktyczna w Krępie Słupskiej”.

 

Dnia 28 marca 2011 r. Stowarzyszenie „Nasza Krępa” podpisało z Samorządem Województwa umowę na realizację tzw. Małego projektu pn. „Śladami Księżniczki von Krampe, czyli ścieżka spacerowo – dydaktyczna w Krępie Słupskiej”.

W ramach projektu w miejscowości Krępa Słupska powstanie ścieżka dydaktyczno – spacerowa, której motywem przewodnim będzie postać Księżniczki von Krampe, ostatniej właścicielki Krępy. Ścieżka wytyczona zostanie przez 13 rozmieszczonych w miejscowości drogowskazów wskazującym jej użytkownikom kierunek do najciekawszych historycznie i przyrodniczo miejsc, stanowiących dumę mieszkańców. W ten sposób oznaczone zostaną między innymi:
„grób Księżniczki”, cmentarz poniemiecki, Papieski Szlak Kajakowy, tarlisko i wiele innych równie interesujących punktów.

Cały zarys ścieżki umieszczony zostanie na specjalnie zaprojektowanych 2 tablicach informacyjnych, z których jedna będzie opisywała historię Krępy, druga natomiast przedstawi walory przyrodnicze miejscowości.

Celem projektu jest podniesienie atrakcyjności turystycznej miejscowości Krępa Słupska
oraz obszaru objętego Lokalną Strategią Rozwoju Dorzecza Słupi.

Całkowita wartość projektu wynosi 24 358, 16 zł, z czego 14 700, 00 zł to środki pozyskane
na realizacje projektu z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich Osi 4 Leader (działanie tzw. małe projekty) za pośrednictwem konkursów ogłaszanych przez Lokalną Grupę Działania – Fundację Partnerstwo Dorzecze Słupi.

 

                

 

 

****************

Ogłoszenie

 

Gminny Ośrodek Kultury Gminy Słupsk informuje o podpisaniu w dniu 17 czerwca 2011 roku umowy w ramach  Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013, Osi 4 "Leader" , działania 4.1, "Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju" z zakresu małych projektów Dofinansowanie w kwocie 6940 zł otrzymał projekt pod nazwą "Organizacja Pleneru Malarskiego w Swołowie". W jego ramach pod koniec lipca zorganizowany zostanie plener malarski w Swołowie dla 10 plastyków z terenu  powiatu słupskiego, oraz trójki młodzieży laureatów konkursu plastycznego który zostanie ogłoszony w lipcu.

 

Projekt dofinansowany jest przez Starostwo Powiatowe w Słupsku

.

 

                

******************************

 

                      

 

 

Ogłoszenie

 

           Gmina Słupsk/Gminny Ośrodek Kultury z przyjemnością informuje o podpisaniu w dniu 16 lutego 2011 roku umowy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Pomorskiego o dofinansowaniu projektu "Aktywni mogą więcej - edukacja kulturalna poprzez aktywne działanie". W ramach złożonego w ubiegłym roku wniosku konkursowego projekt został dofinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego PO KL  Priorytet IX Rozwój wykształcenia i kompetencji   w regionach Działanie 9.5 Oddolne inicjatywy edukacyjne na obszarach wiejskich kwotą 49.500 zł  na jego realizację. Projekt przewiduje organizację w Kusowie 50-cio godzinnych warsztatów: wokalnych z elementami gry na gitarze oraz teatralnych, a także 75 - godzinnych warsztatów tanecznych, 18 godzin spotkan z psychologiem (dwie grupy) , 18 godzin zajęć z doradcą zawodowym (dwie grupy). W ramach projektu odbeda się także szkolenia z zakresu animacji środowiska oraz pozyskiwania  środków zewnętrznych. Zajęcia będą się odbywać w okresie od maja do września 2011 roku. 

 

 

********************************

 

 

 

                      

 

 

Ogłoszenie

 

           Gmina Słupsk/Gminny Ośrodek Kultury z przyjemnością informuje o podpisaniu w dniu 16 lutego 2011 roku umowy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Pomorskiego o dofinansowaniu projektu "Aktywni mogą więcej - Grąsino 2011" - edukacja kulturalna poprzez aktywne działanie. W ramach złożonego w ubiegłym roku wniosku konkursowego projekt został dofinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego PO KL Priorytet IX Rozwój wykształcenia i kompetencji   w regionach Działanie 9.5 Oddolne inicjatywy edukacyjne na obszarach wiejskich kwotą 50.000 zł  na jego realizację. Projekt przewiduje organizację w Grąsinie 40-sto godzinnych warsztatów: wokalnych, tanecznych , teatralnych, fotograficznych a także 18 godzin spotkan z psychologiem (dwie grupy) , 18 godzin zajęć z doradcą zawodowym (dwie grupy). W ramach projektu odbeda się także szkolenia z zakresu animacji środowiska oraz pozyskiwania  środków zewnętrznych. Zajęcia będą się odbywać w okresie od maja do września 2011 roku. 

 

 

 

 

GOK Głobino tel: (059) 847-10-91